Performans ve Kariyer Yönetimi
Sürekli gelişimi kendisine ilke edinmiş olan SYSTEMAIR HSK, çalışanlarının da sürekli gelişimini takip etmek, yönetmek ve değerlendirmek üzere iş tanımlarına, yetkinliklere ve hedeflere bağlı performans yönetim sistemi uygulamaları ile çalışanlarının kendilerine ve SYSTEMAIR HSK’ya sağladıkları katma değeri sürekli izlemekte, değerlendirmekte ve geliştirmektedir.

Performans sonuçlarına bağlı olarak çalışanlarımızın sahip olduğu yetenekleri keşfetmeyi ve bu yeteneklerini geliştirebilmeleri konusunda çalışanlarımızı sürekli destekleyerek SYSTEMAIR HSK’ya ve sektöre yön verebilecek başarılı yöneticileri kendi bünyemizde yetiştirmeyi; işe girdikleri ilk günden itibaren kariyer yaşamlarında çalışanlarımızın yanında olmayı önemsiyoruz.
SYSTEMAIR HSK’da Eğitim
Bilginin paylaşılarak artacağına inanan şirketimiz, 30 yıllık bilgi birikimini SYSTEMAIR HSK O COOL® kapsamında gerçekleştirdiği kurum içi ve kurum dışı eğitimler ile sektör ve sektöre adım atan yeni yeteneklerle paylaşmaktadır.

**O-COOL sayfasına ulaşmak için tıklayınız.
SYSTEMAIR HSK olarak çalışanlarımızın mevcut pozisyonlarında ve gelecekte ulaşmaları planlanan pozisyonlarda ihtiyaçları olan bilgi, beceri ve yetkinlikleri kazandırmak amacı ile yapılan eğitim ihtiyaç analizleri doğrultusunda eğitim planlarımızı hazırlayarak, konusunda profesyonel eğitmenlerin katkıları ile eğitim organizasyonlarımızı gerçekleştirmekteyiz.

Çalışanlarımız, SYSTEMAIR HSK’ya adım attıkları ilk günden itibaren tüm kariyer yaşamları boyunca mesleki ve kişisel gelişimleri için sürekli ve eşit olarak desteklenmektedir.
Ücret Yönetimi
SYSTEMAIR HSK olarak başarının ödüllendirilmesine önem vererek performansa dayalı bir ücret anlayışını benimsemiş bulunmaktayız. İş değerlemeye dayalı olarak oluşturulan ücret yapımız ile eşit işe eşit ücret felsefesi doğrultusunda çalışanlarımızın emeğini en adil biçimde ödüllendirmekteyiz.
2011 Tüm Hakları Havalandırma Endüstri Sanayi Ve Ticaret A.Ş. 'ye aittir.