Tarihçe
 HSK, 01 Haziran 1981 yılında Havalandırma, Soğutma, Klima alanında faaliyet gösteren bir mühendislik ve taahhüt firması olarak Makine Mühendisi Vural EROĞLU tarafından kuruldu. Adını yaptığı iş olan Havalandırma-Soğutma-Klima kelimelerinin baş harflerinden alan HSK, 1984 yılında cihaz üretimine başladı. 1986 yılında ise bir Amerikan firması ile Türkiye distribütörlük anlaşması imzaladı. HSK bu aşamada Türkiye’nin iklimlendirme stratejilerine göre distribütörlük yaptığı firmanın ürünleri ile kendi ürünleri arasında bir optimizasyon gerçekleştirdi. HSK’nın üretim programı Klima Santrali (AHU) ağırlıklı olarak geliştirildi. 1986 yılından sonra HSK, HVAC ürünleri satışı konusunda çok iyi potansiyel elde etti. Türkiye içinde sayısız referans sahibi oldu. Otel, tekstil, otomotiv, alışveriş merkezleri için klima sistemleri üreten HSK, referansları ve kalitesi ile sektörün önemli markaları arasındaki yerini aldı. 1990 yılında Klima santralı ihracat çalışmalarına başladı.
HSK, Klima santrali üretimine başladığı günden bu yana AR-GE’ye yapmış olduğu yatırımlar ile 6 nesil santral dizaynı gerçekleştirdi ve her bir klima santralini farklı felsefeyle piyasaya sundu.
1984 – 1987 yıllarında konvansiyonel Klima Santrali üretimi gerçekleştirdi.
1987 – 1993 Airlux Klima Santrali
1993 - Blueline Klima Santrali
2000 - 2006 Silverline Çelik Karkas Klima Santrali
2006 - Silverline’ın geliştirilmiş sürümleri olan Quickline ve Flexline Çelik Karkas Klima Santrallerinin
üretimine başladı.
2006 - Hijyenline Çelik Karkas Klima Santrali
 1998 yılında sona eren distribütörlük anlaşmasının ardından HSK, üretime odaklandı. Teknoloji yatırımına büyük önem veren HSK’nın 2000 yılında AMCA / ASHRAE (210-85) standartlarına uygun olarak dizayn edilen “Klima Santralı Performans Test Odası” hizmete girdi. Yine 2000 yılında Türkiye’nin ilk 50 mm kaya yünü izolasyonlu klima santralinin üretimine başladı.

 Klima Santrallerini; “Gövde, Komponent, Mühendislik ve Yazılım olarak üç ana başlıkta inceleyen HSK, klima santrallerinin gövde yapısını test ederek sınıflandıran Eurovent sertifikasyonuna 2001 yılında başvuru yaptı. HSK’nın EN 1886 Klima Santrali test sonuçlarına göre gövde yapısının TB1 ve T1 sınıfında olduğu tespit edildi ve Eurovent Sertifikası alındı. Aynı yıl, HSK adı patent altına alınarak marka tescili yapıldı.

 2001 yılında taahhüt konusu tamamen HSK’nın dışına çıkarıldı. HSK Türkiye Distribütörü olduğu Amerikan firması ile 2001 yılında OEM klima santralı üretimi anlaşması imzaladı. Bu işbirliği 2006 yılına kadar devam etti. HSK günümüzde de farklı dünya markalarıyla OEM işbirliğini sürdürmektedir.

HSK, AR-GE mühendisleri tarafından yazılan Klima Santralı Seçim Programı AIRWARE®’i 2003 yılında sektöre sundu. Çalışmalarını kaliteye odaklı olarak yürüten HSK, 2003 yılında ISO 9001; 2000 Kalite Yönetim Sistemi belgesini aldı. 2006 yılında ise Hijyenik Klima Santralleri için TÜV NORD – Hijyen Sertifikasını aldı.

 HSK, 2006 yılında Soğutma Grupları alanında uzman İtalyan markası Blue Box ile Türkiye Distribütörlüğü anlaşması imzaladı. 2008 yılında ise faydalı model patentini aldığı yenilikçi üretim teknolojisi Frame Drill® ile demonte klima santrali imalatına başladı.

HSK, 2010 yılında geleceğe yatırım projesi olan HSK O-COOL®’u kurdu ve burada “kurum içi ve kurum dışı eğitimler” vermeye başladı.

2011 yılında ise HSK’nın özgün Klima Santrali Seçim Programı AIRWARE®, web tabanlı olarak düzenlendi. Aynı yıl üniversite ve sanayi işbirliğine destek olmak üzere ülke genelinde ki üniversitelerin katılımı ile “HSK Üniversiteler arası Proje Yarışması” gerçekleştirdi.

01 Haziran 2011 tarihinde 30.yılını dolduran HSK, ürün kalitesi, referansları, teknoloji parkuru, tecrübesi ile konusunda nitelikli marka konumundadır. HSK’nın biri Esenyurt, diğeri Hadımköy’de bulunan toplam 8500 m² kapalı alana sahip iki üretim tesisinde 70 beyaz yaka personeli, 100 mavi yaka personeli olmak üzere toplam 170 kişi çalışmaktadır. HSK, yurtiçinde; İstanbul, Ankara, Adana ofisleri, yurtdışında ise Azerbaycan, Türkmenistan, UAE, Libya ve Irak ofisleri ile müşterilerine yaygın hizmet sağlamaktadır.


2011 Tüm Hakları Havalandırma Endüstri Sanayi Ve Ticaret A.Ş. 'ye aittir.