Bina Yönetim Sistemleri
Uluslararası terminolojide; BMS (Building Management Systems), BAS (Building Automation Systems) veya FMS (Facility Management Systems) gibi tanımlarla anlatılan ve dilimizde genellikle BYS (Bina Yönetim Sistemleri) olarak karşılık bulan kavram, temel olarak modern bina ya da bina gruplarındaki ısıtma kazanları, klima santralları, soğutma grupları gibi mekanik cihazların ve elektrikli sistemlerin otomatikleştirilmesi için yapılan yazılımsal ve donanımsal işleri kapsar.
BYS'nin amacı, binadaki cihazlarla ilgili izleme, işletme ve yönetme işlerinin merkezileştirilmesidir. Binada bulunanlar için daha güvenli ve konforlu bir ortamı daha az işgücü ve enerji ile oluşturabilmek için BYS şarttır. Bilgisayarın çok yaygın ve ucuz olmadığı dönemde yalnızca büyük ticari binalarda kurulabilen BYS, günümüzde her tip ve büyüklükte ki bina için uygun bir çözüm ve iyi bir yatırım haline gelmiştir. Çok farklı uygulama alanları, tipleri ve kapsamları mevcuttur. Merkezi havalandırma sistemlerinin sıcaklık ve nem gibi parametre kontrolleri ile ilgili cihazların çalışma zamanlarının programlanması bu örneklerden biridir. Genel kurulum amacı binalarda kullanılan ısıtma soğutma ekipmanlarının kapasite kontrollerini yaparak enerji tasarrufu elde etmektir, bazı hesaplamalara göre kurulumu yapılan "Bina Yönetim Sistemi" altı ile sekiz ay arasında kurulum maliyetlerini amorte etmektedir. Sektörde ki eğilimler doğrultusunda artık "Modbus","LON", "BACNet" gibi belirli başlı bir takım standart haberleşme protokolleri de yaygınlaşmıştır. Ayrıca kullanıcı arayüzü programları "Web" tabanlı grafikler ile internet üzerinden ulaşımı da desteklemektedir. Klasik kontrol sistemlerinin aksine BYS, her projenin özelliğine ve ihtiyaçlarına göre değişik uygulamalar gerektiren bir sistemdir. Kullanılan saha elemanları ve kontrol cihazları aynı olmakla birlikte her projede farklı uygulamalar gerekmesi sistem yazılımının önem ve ağırlığını arttırır.
BYS'nin bina işletme ve yönetiminde sağladığı avantajlardan bazıları
Merkezi kontrol, daha az işgücü kullanarak daha fazla iş yapılabilmesini sağlar.
Daha hassas ve zamanında kontrol, enerji harcamalarını azaltır.
Aynı koşullarda hep aynı şekilde tekrarlanan işler, programlanabileceği için daha basit bir işletme sağlar.
İşletmecilerin eğitimi ve sisteme hakimiyeti, grafik arabirimler sayesinde çok basitleşir.
Binada bulunanların ihtiyaçları en hızlı ve uygun şekilde karşılanabilir.
Uyarı ve arızalardan anında haberdar olunması bakım ve onarımı çabuklaştırır.
Geçmişe dönük kayıtlar, alarm raporları ve bakım programları daha etkin bir işletme sağlar.
Esnek programlanabilme ve genişleyebilme özellikleri, değişen ihtiyaçların karşılanmasını ve sisteme ekler yapılmasını kolaylaştırır.
Yangın algılama, aydınlatma kontrolu gibi diğer sistemlerle entegrasyon, binada bulunanlar için daha güvenli ve konforlu bir ortam sağlar.
Firmamızda gerçekleştirilen Bina Yönetim Sistemi hizmetleri
MCC ve DDC pano dizaynı ve üretimi,
Programlama
Süpervizyon
Mühendislik, test ve devreye alma
Referanslarımızdan
Bab Al Qasr Service Apartment / UEA
Birleşik Arap Emirlikleri Abu Dhabi’de devam etmekte olan 38 katlı 40.000 noktalı, Bab al Qasr Service apartment ve otel projesinde Lon-works protokolü ile haberleşme sağlanıp server üzerinden gerekli yönetim sistemleriyle uyumlu çalışma sağlanacaktır.
ORA Alışveriş ve Eğlence Merkezi / İSTANBUL
Bayrampaşa ORA Alışveriş ve Eğlence Merkezi; 21 adet klima santrali otomasyonu ve Lon-works hattı kullanarak tüm sistemin bina otomasyonu ile uyumlu halde teslim edilmiştir.
Tofaş Fabrikası / BURSA
Projede 12 adet klima santrali otomasyonu ile birlikte Web Modul kullanılarak tüm sistem, scada tabanlı arayüz ile izlenebilir, kontrol edilebilir ve arşiv depolayabilir halde teslim edilmiştir.
Türk Hava Yolları VIP Binası
6 adet klima santrali otomasyonu ve Bacnet-MSTP hattı kullanılarak tüm sistemin bina otomasyonu ile uyumlu halde teslimi sağlanmıştır.
Türk Hava Yolları Apron
2 adet klima santrali otomasyonu ve Lon-works hattı kullanarak tüm sistem, bina otomasyonu ile uyumlu halde teslim edilmiştir.
2011 Tüm Hakları Havalandırma Endüstri Sanayi Ve Ticaret A.Ş. 'ye aittir.